Nils Kristen Sandtrøen (AP) er i Statsråd i dag utnevnt til landbruks- og matminister.
Statsminister Jonas Gahr Støre presenterte sin nye regjering på Slottsplassen tirsdag. Dette er den første rene Ap-regjeringen på 25 år.
For skogbruket er det i første rekke to nye statsråder det knytter seg ekstra oppmerksomhet til: Finansministeren og Landbruks- og matministeren.
NORSKOGs styreleder Erik Toverud har i dag sendt vedlagte hilsen til ny Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen, hvor han både kommer med gratulasjoner og noen klare oppfordringer til statsråden.
Godt utgangspunkt i en krevende tid
Verdikjeden skog har en høy grad av eksport av tømmer og ferdigvare til land både innenfor og utenfor EU, fremhever NORSKOGs administrerende direktør Arne Rørå.
– Vi lever i en usikker tid hvor det trues med toll og handelspolitiske virkemidler som kan ramme norsk næringsliv, og hvor de største politiske utfordringene befinner seg utenfor Norge, sier Rørå.
Som Generalsekretær for NATO oppnådde Stoltenberg en unik internasjonal posisjon og i tillegg har han bred nasjonal og internasjonal erfaring.
– Kombinasjonen av Støres vektlegging av internasjonal handel og en god relasjon til EU og Stoltenbergs unike posisjon er et godt utgangspunkt i en krevende tid, påpeker Rørå.
Forstår betydningen av skogbruket
Nils Kristen Sandtrøen har bakgrunn fra landbruket og har frem til nå sittet på Stortinget for Ap. Der sitter også hans eldre bror som frem til nå har vært vararepresentant for Trygve Slagsvold Vedum.
– Uten å spekulere i hvor mye politisk ideologi de to brødrene deler, er det viktig å merke seg at Nils Kristen Sandtrøen har vært landbrukspolitisk talsmann i Ap, som også har vist engasjement for både næring, landbrukets ressursgrunnlag og samferdsel, sier Rørå.
NORSKOG har forventninger til at Nils Kristen Sandtrøen, med sin bakgrunn som varaordfører i Tynset, forstår betydningen av skogbruket i distriktene og i ellers næringssvake områder.
– Vi tror at Sandtrøen tar med seg god innsikt i hvilken ressurs et aktivt skogbruk kan være i det langsiktige klimaarbeidet, samt viktigheten av at den norske verdikjeden basert på skogråstoff sikres adgang til det europeiske markedet, avslutter Rørå.