I dag ble Naturundersøkelsen for 2025 presentert på Sentralen i Oslo. –Undersøkelsen viser befolkningens engasjement for klima og natur. Skogen spiller en viktig rolle i klimasammenheng, og vår næring ønsker å bidra, sier NORSKOGs administrerende direktør Arne Rørå.  

Naturundersøkelsen utføres årlig på vegne av WWF Verdens naturfond, Den Norske Turistforening, Regnskogfondet, Sabima, Naturvernforbundet og Norsk Friluftsliv.  

– Resultatet av årets undersøkelse gir en klar marsjordre til politikerne om å prioritere natur og klima i årets stortingsvalg. 53 prosent sier at natur og klima blir viktig når de skal stemme i høst, og hele 70 prosent av de spurte at de er opptatt av natur- og klimaspørsmål, sa WWFs Karoline Andaur under presentasjonen.  

Karoline Andaur, WWF, under presentasjonen av Naturundersøkelsen 2025.

– NORSKOG er glade for det brede engasjementet rundt klima og natur. Vi er helt enige med organisasjonene bak Naturundersøkelsen om at klimasaken nå må løftes inn i valgkampen, sier NORSKOGs administrerende direktør Arne Rørå.  

Felles ønske om bærekraftig skogbruk  

Årets undersøkelse viser at 72 prosent av de spurte ønsker å verne gjenværende naturskog mot flatehogst. Undersøkelsen viser også at 61% ønsker at skogbruket bør ta i bruk alternativer til flatehogst. 

– Andelen som støtter alternativer til flatehogst har økt signifikant siden 2022, understreker det behovet for en modernisering av skogpolitikken i tråd med både naturhensyn og samfunnets forventninger, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.  

 – Skognæringen har et ønske om å møte samfunnets forventninger på dette området, og jobber derfor kontinuerlig med å øke kompetanse nettopp på stedstilpasset hogst. NORSKOG har de siste årene gjennomført flere runder kurs om lukkede hogstformer. Over 200 personer har til nå deltatt på kurs, og den siste serien er nettopp fullført, sier Rørå. 

Aktivt skogbruk en nøkkel i klimaspørsmålet 

Rørå er samtidig tydelig på at skognæringen trenger gode rammevilkår for å kunne levere på de forventningene storsamfunnet har.  

– Når det gjelder reduksjon av flatehogst og mer utstrakt bruk av lukkede hogstformer er tilgjengelighet og infrastruktur viktig. Med gode skogsbilveier er det betydelig lettere å utføre skogsdrift på en mer nyansert, helhetlig og skånsom måte. 

 – Et aktivt skogbruk er helt essensielt for å løse de betydelige klimautfordringene vi står ovenfor – klimautfordringer som også bidrar til naturtap og reduksjon i biologisk mangfold. Derfor er det viktig at hele skognæringen går sammen om å definere og praktisere et bærekraftig skogbruk, gjennom åpenhet og faglighet. Vårt datterselskap NORTØMMER har blant annet en konkret målsetting for 2025 om å øke andelen lukket hogst til 6000 dekar, noe vi gleder oss til å levere på, avslutter Rørå.  

___________________________________________________ 

Noen av funnene fra årets Naturundersøkelse: 

  • 7 av 10 er opptatt av spørsmål knyttet til natur og klima 
  • 8 av 10 mener naturopplevelser er viktige 
  • 7 av 10 bruker nærnaturen ukentlig eller oftere 
  • 6 av 10 mener skogbruket bør ta i bruk alternativer til flatehogst
  • 7 av 10 mener at gjenværende naturskog ikke bør flatehogges 
  • 47 % opplever at den grønne omstillingen går for sakte